Sanat Dünyamız İki Aylık Kültür ve Sanat Dergisi Sayı:139 Mart-Nisan 014 PDF Kitap İndir

Sanat Dünyamız İki Aylık Kültür ve Sanat Dergisi Sayı:139 Mart-Nisan 014
Prof. Kaya Özsezgin ile söyleşi
Nazlı Pektaş, hazırladığı “bellek/emek” dizisinde, Türkiye’nin sanat tarihinde kalıcı yer edinen değerli isimlerle görüşmeye devam ediyor. Bu ayki konuğu yazar, sanat eleştirmeni ve yılların hocası Prof. Kaya Özsezgin.
Söyleşiden alıntılar:

“Ankara’daki üniversite yıllarında sanat yazarlığım üzerinde olumlu etkisini gördüğüm Bilge Karasu’nun adından söz etmek isterim. Karasu o yıllarda Basın-Yayın genel müdürlüğünde çalışıyordu. Okuldan çıkışımda onun yanına gider, masasına yaydığı ve çeviri yaptığı kitaplar üzerinde ya da genel kültür sorunları çevresinde sohbet ederdik.”

“ Güncel sanat terimi, günümüzde ne yazık ki uluorta kullanılıyor. Bu sanatı yaptıklarını iddia edenler ve bu terimi kullananlar, yeni ve avangard olmanın gerekçesine bağlanıyorlar genellikle. Böylece de kendilerini bir zırha bürünmüş sayıyorlar. Oysa kalıcı sanat, güncelliğin sınırlarını aşar. Geriye dönüşler, ileriye gidişler her zaman söz konusudur.”

“ Sanat kitaplarını okumayı külfet sayanların yaygın olduğu bir dönemden geçiyoruz. O nedenle herkes fili kendine göre

Ali Kazma ile söyleşi: Sanatın ve Kitabın Derinliklerinde
“Engellemeler”, “Rezistans” gibi işlerinin ardından “Recto Verso” kitap projesine ve Galeri Nev İstanbul’da açılan “Kitap” başlıklı fotoğraf sergisine, Ali Kazma’nın bütün çalışmaları kavramsal ve görsel derinlikleriyle etkiliyor. Sanatçıyla Elif Kamışlı konuştu.

Hani Zurob: Kitaplar dünyasından sanata
Kitaplar bir sanatçının yaşamını ve çalışmalarını nasıl etkiler? Diana Abouali Filistinli sanatçı Hani Zurob’un yaşamına ve sanatına bir giriş yazısı niteliğindeki metninde tekil örnekle anlatıyor: Aslında ezelden beri esin kaynağı olan kitaplar dünyasına pencerelerden birini açıyor.

Müze Fikri ve Orhan Pamuk’un Masumiyet Müzesi
İstanbul Modern müzesi direktörü, sanat tarihçisi Levent Çalıkoğlu, müze fikrinin kısa bir tarihçesini Orhan Pamuk’un Masumiyet Müzesi kitabı ve müzesine bağlayarak değerlendirdi.
Yazıdan bir alıntı: “Orhan Pamuk’un önerisi açık ki modern dönemin içindeki ‘müze-ev’ fikrinden geliyor. Bireyin, kişisel hikâyelerin merkez alındığı bir model bu. Müzenin bir yaşam alanından dönüştürülen bir mekânla özdeşleştiği, nesnelerin varlıklarına ve doğallıklarına vurgu yapan bir müze modeline referans veriyor. Farklı özellikleriyle ‘deha-ayrıksı-yaratıcı bireylerin’ evlerinin ilginçliğini vurgulayan bu model, Pamuk’un önerisiyle farklı bir zemine oturuyor, şekil ve vücut değiştiriyor.”-Levent Çalıkoğlu

Albüm: Sanat Eseri Olarak Kitaplardan bir Seçki
Obje olarak kitap formunun kullanıldığı sayısız sanat eseri var. Bu albümdeki yapıtlar; sanatçıların, kitap objesinden ve fikrinden esinlenerek ürettikleri yapıtlardan sadece birkaç örnek. İzleyicilerin sanat yapıtlarıyla aracısız kurabildikleri ilişkinin önemi dikkate alınarak bu albümde okurlarla eserler başbaşa bırakılıyor.