Sanat Dünyamız

KİTABI İNDİRMEK İÇİN TIKLA

Sanat Dünyamız İki Aylık Kültür ve Sanat Dergisi Sayı:134 Mayıs – Haziran 2013
Sanat tarihçisi Zeynep Rona’nın kendi çabasıyla başlattığı ve yüz bini aşan malzeme içeren arşiv, Türkiye’de sanat üretimini araştıranlar için bulunmaz bir kaynak. Küratör Nazlı Gürlek, Zeynep Rona ile bu arşivin içeriği, tarihçesi ve akıbeti ile ilgili bir söyleşi yaptı.
Söyleşiden bir alıntı: Zeynep Rona: “Türkiye’nin son 40-50 yılının sanat haritasını çıkartmak isterseniz bunu ancak bu arşivde çalışarak yapabilirsiniz.”

KİTABI İNDİRMEK İÇİN TIKLA

Hale Tenger’in Galeri Nev İstanbul’da açtığı “Yıldızlarda Dans” başlıklı sergisini, Nazlı Pektaş sanatçının önceki çalışmalarıyla birlikte okuyarak değerlendirdi.
Metinden bir alıntı: “Hale Tenger’in işlerinde dolaşmak, içinde yaşadığı toplumun vicdanı ve ruhunu kendi bedeninde yeniden inşa etmiş bir sanatçının belleğinde gezinmek gibidir.”

Süreyyya Evren, “Formun Huzursuzluğu, Formsuzluğun Değil” başlıklı yazısında günümüzde sanat üretiminin yapısı ve etkisi üzerine akıllara gelen soruları dile getirdi. Sanatla ve siyasetle ilişkiye girme formlarındaki huzursuzlukları örneklerle işaretledi.

Hong Kong’daki Edouard Malingue Galeri’de “ISTHK|HKIST” başlıklı kişisel sergisi açilan Nuri Kuzucan ile Bige Örer söyleşi yaptı.
Söyleşiden bir alıntı: “Bu kent, mimari, yaşam, benim beslendiğim şeyler; sevdiğim ya da sevmediğim bir sürü durumlar. Benim bütün estetik yargılarımı güzel bir gün batımı ya da çok güzel doğa manzaraları beslemiyor. Beni etkileyen şeyler daha çok insan yapısı.”

Mimar Sinan Üniversitesi’nden Yard. Doç. Dr. Osman Erden, Bige Örer’in Nuri Kuzucan ile yaptığı söyleşinin kaldığı yerden devam etti ve sanatçının resimlerine dair başka tespitlerde bulundu.
Yazıdan bir alıntı: “Sanatçının figürsüz kompozisyonlarının konusu, günümüz kent görünümlerinden ziyade o kentlerde yaşayan insandır. Kapitalizme rıza gösteren, sisteme sevinçli bir itaatle bağlı, otomat haline gelmiş, insansızlaştırılmış insan.”

New York’ta Bowery mahallesinde bulunan Sperone Westwater adlı galeride çalışan sanat tarihçisi Kunter Kula, ABD’nin etkileyici bağımsız sanat mekânlarından The Kitchen üzerine bir değerlendirme yazısı kaleme aldı.

İletişim Yayınları’nın Sanat-Hayat dizisinden çıkan Arzu Mimarlığı: Mimarlığı Düşünmek ve Düşlemek başlıklı derlemeyi Prof. Dr. Gülsüm Baydar değerlendirdi.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir