Mesele Ekim 2016 Sayı:118 PDF Kitap İndir

Mesele Kitap Dergisi

Mesele Ekim 2016 Sayı:118
Mesele kitap dergisinin Ekim sayısı çıktı: Gün gelir, zorbalar kalmaz gider…
Mesele’nin 118’inci sayısında 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL’in muhalifleri sindirme çabasına dönüşmesini ve buna karşı solun neler yapabileceğini tartıştık. “Mümkün” ve “zorunlu olan”ın biraradalığının yollarını aradık.
Dosya konusu için Yunus Öztürk, Fikret Başkaya ile muhalefetin açmazlarını ve çıkış yollarını konuştu: “Politik İslamın foyası meydana çıktı.” Sungur Savran, darbe girişimi sonrası iktidarın konumunu ele aldı: “NATO’culuk ile Rabiacılığın karşı karşıya gelişi.” Yunus Öztürk, n Zileli’yle darbe girişiminin ardından solun izlemesi gereken mücadele çizgisini konuştu: “Bütün sol, çoğulcu bir ‘toplumsal mücadele’ örgütünde birleşebilir.” Demir Küçükaydın, Türkiye’nin savrulduğu çizgiyi ve çıkış yollarını tartıştı ve “Demokratik Bir Cumhuriyet İçin Program” önerdi: “Türkiye nereye gidiyor ve ne yapmalı?”
“Kısa kısa”larda Hacı Orman, Gün Zileli’nin “Mevsimler” kitabını değerlendirdi: “İktidar kemana benzer.” Kerem Görkem, Sinem Sal’ın “Dank” kitabını değerlendirdi: “Öyküde sermaye problemi.” Aslı Sarıoğlu, Ursula K. Le Guin’in Yerdeniz üçlemesini değerlendirdi: “Özgürlük ejderha kanatlarında.” Pelin Akman, Kemal Kocatürk’ün “Toplu Oyunları: 1, 2, 3”ü değerlendirdi: Kemal Kocatürk’ten toplu eserler.”
Şöhret Baltaş, Reddi Nisyan’da 10 Ekim’i yazdı: “Tarih olmak nedir? Ankara katliamı 2015”
Özen B. Demir, toplum ve halk sağlığı sorunlarını masaya yatırdı: “Davetkâr bir kokteyl-yazı yahut sosyal bilimciye ev ödevi: ‘Toplumsal sağlık’ ne alemde?”
Songül Kaya-Karadağ, Halide Edip Adıvar’ın “Tanin Matbaası” ve Zabel Yesayan’ın “Yıkıntılar Arasında” kitaplarını değerlendirdi: “Yıkıntılar Arasında’ yükselen bir ‘Yeni Turan”
Eylem Ejder, “Gezi ressamı” Haydar Özay ile kitabı “Gezi’nin Eseri Dev Bir Tablo”yu konuştu: “Gezi, bir başka dünyanın mümkün olabileceğinin tanıklığı”
Tarık Ali’nin RT’ye verdiği mülakatı İrfan Özdabak Türkçeye çevirdi: “Kapitalizm çökecek çünkü bankalar ve siyasal elit yoksulları çürümeye terk ediyor”
Feyzi Çelik, Muzaffer Oruçoğlu’nun “Dersim” kitabını değerlendirdi: “Katliam ve direnişin destansı hikayesi.”
Coşkun Adalı, Haluk Yurtsever’in “Orta Sınıf Efsanesi” kitabını değerlendirdi: “Derin okuma gerektiren bir kitap”
Mehmet Akkaya, Paul Lafargue’ın “Tembellik Hakkı” kitabını değerlendirdi: “Bütün ülkelerin proleterleri çalışma hakkına karşı birleşiniz!”
Arif Arslan, Karl Jaspers’in “Suçluluk Sorunu” kitabını değerlendirdi: “Suçluluk sorunu”
Mahmut Şenol, Erskine Caldwell’in “Tütün Yolu” kitabını değerlendirdi: Palpfikşın var, roman var, Akhisar var…”
Mahmut Şenol, Haruki Murakami’yi anlattı: “Tamagotchi gibi kahramanlar Murakami’de okunur”

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mesele Kitap Dergisi
Mesele Dergisi Şubat 2015 Sayı:98 PDF Kitap İndir

Mesele Dergisi Şubat 2015 Sayı:98Mesele’nin Şubat sayısı çıktı: Hepimiz Syriza’yız, Charlie’yiz, Kobane’yiz! Mesele kitap dergisi, 98. sayısında kapağına 2015’e girer girmez yaşanan üç farklı olayı taşıdı. Syriza’nın Yunanistan’da kazanmış olduğu zafer, halkın sol için olan birlik arzusunu; Charlie Hebdo katliamı, halkın fikir özgürlüğü için olan birlik arzusunu; Kobane’nin IŞİD’den temizlenmesi …

Mesele Kitap Dergisi
Mesele Dergisi Mart 2015 Sayı:99 PDF Kitap İndir

Mesele Dergisi Mart 2015 Sayı:99Mesele’nin Mart sayısı çıktı: “Yasta değil isyandayız!” Mesele kitap dergisi 99. sayında kapağına kadınların isyanını taşıdı. İktidar ve hukukla işbirliği sonucu gerçekleşen kadın cinayetleri Özgecan’ın hunharca katledilmesiyle ilk defa büyük bir toplumsal tepkiye yol açtı. Bu tepkinin izinde, hakim politik söylem ve sınırlayıcı, baskılayıcı yasalar kadının …

Mesele Kitap Dergisi
Mesele Dergisi Kasım 2015 Sayı:107 PDF Kitap İndir

Mesele Dergisi Kasım 2015 Sayı:107Mesele’nin Kasım sayısı çıktı: “Sınırlara sıkışan hayatlar” Göç ve mültecilik son zamanlarda sıklıkla karşılaştığımız ve müdahale edemediğimiz bir alan olarak karşımızda duruyor. Çünkü Türkiye’de yıllardır var olan mültecileri mütemadiyen görmezden geldik. Aslında mülteciler Türkiye’de yıllardır vardı ve onları mütemadiyen görmezden geldik. Ta ki Suriye’de çıkan iç …